Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

I nemovitost, ke které je zřízeno zástavní právo z důvodu hypotéky, lze prodat stejně jako každou jinou nemovitost. Není pravdou, že by se nemovitost zatížená hypotékou prodala za nižší částku. V dnešní době jsou hypotéky čerpány téměř na každou prodávanou nemovitost a je spíše vzácnosti financování z vlastních prostředků.

Ze všeho nejdříve si prodávající musí vyžádat souhlas od poskytovatele hypotéky k prodeji nemovitosti. Ve většině případu je takové žádosti bez problémů vyhověno.

Pozor na sankce

V případě, že kupující převezme stávající hypotéku nebo si vezme hypotéku novou u stejné banky, pak většinou žádnou smluvní pokutu banky nepožadují. Vhodný okamžik k prodeji nemovitosti zatížené hypotékou je zejména při konci fixace úrokové sazby. V takovém případě často nemusíte žádnou smluvní pokutu platit. Každá banka má stanovené podmínky pro předčasné splacení stanovené jinak, proto je vhodné kontaktovat přímo poskytovatele úvěru.

Kupující převezme hypotéku prodávajícího

Jednou z možností, jak prodat nemovitost zatíženou hypotékou je taková, že kupující převezeme stávající hypotéku se všemi závazky, vyplývajícími ze smlouvy uzavřené původně mezi prodávajícím a poskytovatelem hypotečního úvěru. Úroková sazba i doba fixace zůstává nezměněná. Kupující však musí věřiteli prokázat, že je takovou hypotéku schopen splácet.

Zájemce uhradí kupní cenu bance prodávajícího

Pokud kupující disponuje patřičným obnosem peněz, může celý dluh bance splatit okamžitě. Na základě toho pak banka okamžitě zruší zástavní právo k nemovitosti. Jestliže došlo k ukončení fixace, pak většinou banka nevyžaduje žádný zvláštní poplatek.

Kupující si sjedná vlastní hypotéku

Kupující si může na nemovitost sjednat vlastní hypotéku v jiné bance, která více vyhovuje jeho požadavkům. Pak je zpravidla uhrazen dluh bance prodávajícího a zástavní právo si zřídí banka, která poskytla hypotéku kupujícímu.

Kupující splatí cenu na vázaný účet banky

Tuto metodu lze využít zejména v případě, kdy nedošlo ke konci fixačního období a prodávající se chce vyhnout smluvní pokutě. Kupující převede finanční prostředky na vázaný účet, stane se majitelem nemovitosti a může se do nemovitost nastěhovat. Banka však stále požaduje měsíční splácení až do doby, kdy fixace skončí. Kdo bude měsíční splátky platit je věc dohody mezi kupujícím a prodávajícím. Jakmile skončí fixace, jsou finanční prostředky uvolněny na splacení zbývající části úvěru a banka uvolní zástavní právo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *